Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Godmorgen med DNNK: Overløb og oversvømmelser fra vandløb

29 januar, 2025 kl. 08:30 - 09:30

DNNK inviterer til et webinar, der sætter fokus på håndtering af overløb og oversvømmelser fra vandløb med præsentationer fra Georg Bergeton Larsen (Klimadatastyrelsen) og Raphael Payet-Burin (Danmarks Meteorologiske Institut).
Screeningsværktøjet “Overløb fra vandløb” giver et overblik over, hvordan stigende vandstande i vandløb kan føre til oversvømmelser i terrænet ved at omsætte specifikke vandstandsniveauer til oversvømmelsesscenarier. Det bidrager til klimatilpasning og planlægning ved at tydeliggøre risikobilleder for de områder, der er mest udsatte.
I 2022 fik DMI ansvaret for at udsende nationale oversvømmelsesvarsler i Danmark. DMI arbejder sideløbende på et modelbaseret varslingssystem for oversvømmelser fra vandløb, som styrker Danmarks evne til at varsle og håndtere ekstreme vejrsituationer. Systemet forventes at blive fuldt implementeret i 2025 og vil blive en vigtig del af landets klimatilpasningsberedskab. Hvad betyder det for borgerne og beredskabet? Hvordan kan du bidrage med lokale varslingskriterier?

Kornelius Pagels er vært.

Klik her for at tilmelde dig

Detaljer

  • Dato: 29 januar, 2025
  • Tidspunkt:
    08:30 - 09:30

Sted