Landskred er en ofte overset, men alvorlig sekundær konsekvens af klimaforandringer – og noget, der i langt højere grad bør tænkes ind i klimatilpasningen af vores samfund.
I dette webinar sætter Henriette Bonde fra Sønderborg Kommune og Lis Nowak fra Envidan fokus på, hvordan vi kan identificere og håndtere risikoen for jordskred i takt med mere ekstremt vejr og øget nedbør.
Henriette Bonde deler erfaringer fra Adsbøl, hvor et konkret jordskred, kombineret med erosion, var tæt på at give alvorlige konsekvenser for et tog og dets passagerer – og hvor den løsning, som BaneDanmark har udført, desværre har vist sig at være uhensigtsmæssig og problematisk i praksis.
Lis Nowak giver et indblik i, hvordan Envidan arbejder med kortlægning af strømningsveje i DynamicFlood og kombinerer det med viden om jordbundsforhold og landskredspotentiale. Det giver kommuner og andre et stærkt værktøj til at udpege risikoområder og integrere dem i klimatilpasningsplaner. Hun sætter også perspektiv på vigtigheden af tværgående samarbejde og kommunikation i arbejdet med klimatilpasning – ikke mindst i prioritering og valg af indsatser.
Webinaret giver inspiration til, hvordan vi kan styrke samarbejdet og kommunikationen omkring løsninger – så vi undgår, at historien fra Adsbøl gentager sig andre steder.
Målgruppe: Kommunale planlæggere, forsyninger, rådgivere og alle med interesse for klimatilpasning og geotekniske risici.



